Czy suplementy można przedawkować?

Każda substancja przyjmowana w nadmiarze może spowodować niepożądane efekty. Dotyczy to zarówno pożywienia, jak i suplementów diety. Dlatego modnym ostatnio słowem jest zbilansowana – lub inaczej zrównoważona – dieta. Dzięki niej dostarczamy organizmowi pewną ilość witamin oraz mikro i makroelementów. Jeśli zdecydujemy się dodatkowo na stosowanie suplementów diety musimy mieć na uwadze ich skład, który powinien uzupełniać stosowaną dietę o brakujące elementy, a nie prowadzić do nadmiernego gromadzenia pewnych substancji. Na przykład, jeśli jemy dużo produktów mlecznych, wybierzmy suplement, który zawiera niewielką ilość wapnia. W stosowaniu suplementów należy bezwzględnie przestrzegać dawek dziennego spożycia określonych w ulotce lub na opakowaniu. Co więcej, jeśli zażywamy więcej niż jeden suplement, warto poradzić się specjalisty, by uniknąć dublowania składników czy ich wzajemnego oddziaływania na siebie. Wskazówka ta dotyczy także interakcji z lekami, która może skutkować co najmniej neutralizacją działania pewnych substancji, a nawet zwalczaniem się. W każdym przypadku należy zacząć od zapoznania się z ulotką oraz zachować ostrożność.

Previous post Zanim sięgniesz po suplementy
Next post Metabolizm a suplementy