Czy przyjmowanie suplementów może być szkodliwe

Suplementy diety – czyli tabletki z witaminami i składnikami mineralnymi – cieszą się coraz większą popularnością wśród konsumentów. Duży wpływ na taki stan rzeczy mają reklamy, które starają się przekonać, że każdemu z nas brakuje żelaza, wapnia, magnezu, witaminy C i innych składników. Okazuje się jednak, że niewłaściwie przyjmowane suplementy diety mogą doprowadzić do większych szkód niż korzyści. Oto sytuacje, w jakich mogą one okazać się niebezpieczne.
Nie bez powodu radzi się, by przyjmowanie suplementów konsultować z lekarzem. Ich nadmiar może się okazać równie niebezpieczny co niedobór, a lekarz po przeprowadzeniu specjalnego wywiadu i badań może stwierdzić, jakich witamin i w jakiej ilości pacjent potrzebuje. Po drugie, przyjmując suplementy zawsze przestrzegajmy dawek zalecanych przez producenta i nie przyjmujmy produktów o przekroczonej dacie ważności. Nie należy także przyjmować dwóch preparatów, których składniki się pokrywają, a jeśli zażywamy jakieś leki, skonsultujmy z lekarzem, czy nie dojdzie do interakcji między nimi a przyjmowanymi suplementami.

Previous post Zbyt wiele suplementów
Next post Szukając wysokiej klasy suplementów