Dlaczego suplementy mogą być niebezpieczne

Przyjmowanie suplementów stało się ostatnio bardzo modne. Jest to dość zrozumiałe – nikt nie chce cierpieć na niedobór witamin, żelaza, magnezu czy innych składników mineralnych, a tabletki to najwygodniejszy sposób na to, by ów poziom uzupełnić. Trzeba jednak mieć świadomość tego, że suplementacja ma także swoje wady – wtedy, gdy jest nieprawidłowo przeprowadzana.
Przede wszystkim pamiętajmy o tym, że witaminy w formie tabletek nie mogą zastępować tych przyjmowanych w pokarmach. Mają być one tylko niezbędnym dodatkiem. Po drugie, suplementy należy przyjmować rozważnie, najlepiej pod stałą kontrolą lekarza, gdyż nadmiar witamin i składników mineralnych może przynieść sporo szkód. Podchodźmy też z rezerwą do suplementów, jeśli cierpimy na jakąś chorobą przewlekłą (zwłaszcza nowotworową lub układu pokarmowego) lub też jeśli przyjmujemy jakieś leki. Preparaty witaminowe mogą na przykład wejść w interakcję z lekami, doprowadzając tym samym do różnego rodzaju nieprzyjemnych, a nawet niebezpiecznych, powikłań.

Previous post Suplementy na rzeźbę
Next post Po suplementy sięgamy w celu uzupełnienia mikroelementów