Suplementacja mikro i markoelementów

Przy wzmożonej aktywności łatwo doprowadzić do niedoboru mikro- i makroelementów. Dotyczy to szczególnie takich składników, jak sód, potas, wapń, magnez, żelazo i cynk. Niedostateczne ilości tych składników to problem dotyczący wielu sportowców, którzy z różnych przyczyn zmniejszają ogólną kaloryczność diety. W przypadku niedoborów warto sięgać po suplementy, ponieważ braki te mogą spowodować duże szkody w organizmie. Podczas zwiększonego wysiłku fizycznego organizm traci znaczne ilości sodu i potasu z potem. Uzupełnienie strat tych substancji mineralnych prowadzi m.in. do uregulowania zachwianej gospodarki kwasowo-zasadowej ustroju. Sód i potas to makroelementy, których spożycie po treningu wpływa na szybszy proces regeneracji. Do najważniejszych makroelementów w diecie sportowca należy również wapń. Przy niedoborze pokarmowym tego składnika uruchamiane są rezerwy wapnia w kościach, co może prowadzić do zwiększonej podatności na złamania i kontuzje. Kolejnym ważnym składnikiem diety sportowca jest żelazo. Od jego zawartości w organizmie zależy m.in. poziom hemoglobiny we krwi. W kolejce za żelazem jest magnez. Wraz z potasem najważniejszy kation wewnątrzkomórkowy, którzy bierze udział w aktywacji kilkuset enzymów. Suplementacja tych wszystkich składników to ważne zadanie przy konstruowaniu zbilansowanej diety i doborze suplementów.

Previous post Czy suplementacja może być niebezpieczna
Next post Czym tak naprawdę są odżywki i suplementy?